Przyspiesz swój metabolizm


Spożywane przez nas kalorie, organizm przeznacza na różnego rodzaju procesy: oddychanie, pracę narządów wewnętrznych (serce, wątroba, mózg, nerki), trawienie, odbudowa komórek. Podczas poruszania się, czy też myślenia również tracimy kalorie. Mimo że tak skomplikowana maszyna jaką jest nasz organizm zużywa olbrzymie ilości energii, nie wszystkie kalorie zostają wykorzystane. Prawie połowa z nich zostaje przeznaczona na funkcjonowanie organizmu, a reszta ulega spaleniu, bądź zamieniona zostaje w tłuszcz. Gdy mamy dobrą i szybką przemianę materii organizm spala wszystkie nadprogramowe kalorie, dzięki czemu łatwiej nam utrzymać zgrabną sylwetkę. Natomiast jeżeli jest spowolniona bardzo łatwo tyjemy i trudniej nam schudnąć.

Na szczęście istnieje kilka prostych zasad, dzięki którym możemy trochę przyspieszyć metabolizm.

Buduj mięśnie: wiadomo, że najlepszym sposobem na poprawę przemiany materii jest ruch. Aktywność fizyczna pomaga spalić kalorie, a dodatkowo rozbudowuje tkankę mięśniową, na utrzymanie której również tracimy energię. Każdy kilogram mięśni zużywa 12 kcal dziennie, a kilogram tłuszczu tylko 4 kcal. Aktywność ruchowa pobudza mięśnie (ale nie pobudza tłuszczu), co powoduje dodatkowy wydatek energetyczny związany z istnieniem masy mięśniowej. Zatem im większa masa mięśniowa, tym wyższa podstawowa przemiana materii.

Pij wodę: aby spalać kalorie, organizm potrzebuje wody. Nawet umiarkowane odwodnienie bardzo spowalnia metabolizm. Najlepiej  przed każdym posiłkiem wypijać szklankę wody (dobrze jest dorzucić do niej plasterek cytryny, lub wycisnąć z niej sok), pić przed treningiem, w czasie jego trwania i po nim. Należy pamiętać także o tym, że warzywa i owoce są dobrym źródłem wody. 

 

Jadaj częściej, ale mniejsze porcje: spożywając duże posiłki, z długimi przerwami między nimi spowalniasz metabolizm. Gdy jesz mniejsze porcje, co 3-4h przez cały dzień utrzymujesz metabolizm na podwyższonym poziomie.

 

Przyprawiaj jedzenie: ostre przyprawy podwyższają tempo przemiany materii nawet o 20%! Ze wszystkich przypraw najlepiej wykorzystywać te, które pobudzają wydzielanie żółci, usprawniają pracę wątroby, korzystnie wpływają na perystaltykę jelit, zapobiegają wzdęciom, oraz ułatwiają i przyspieszają trawienie. Są to: lubczyk, pieprz cayenne, cynamon, imbir, jałowiec, bazylia, majeranek, kminek i mięta

Jedz białko: trawi się ono około dwa razy dłużej od węglowodanów i tłuszczy, dzięki czemu dłużej utrzymuje uczucie sytości. Jest ono budulcem mięśni, które sprawiają, że metabolizm jest szybszy.


Pij czarną kawę: czarna kawa (bez dodatku cukru i śmietanki), dzięki zawartej w niej kofeinie nie tylko pobudza nas do działania, ale także przyspiesza metabolizm.UWAGA! nie powinno się spożywać jej w nadmiarze ze względu na podwyższenie ciśnienia krwi.


Pij zieloną i czerwoną herbatę- zawierają kofeinę i katechiny - substancje które podnoszą tempo metabolizmu. Naukowcy twierdzą, że picie tych herbat może na kilka godzin dziennie przyspieszyć przemianę materii aż o 17%.


Zadbaj o dostarczanie organizmowi błonnika: pobudza on ruchy perystaltyczne jelit, pomaga usuwać toksyny oraz metale ciężkie, zapobiega zaparciom, ogranicza wchłanianie cholesterolu, oraz hamuje uczucie głodu. Dzięki niemu układ pokarmowy działa szybciej i sprawniej.


Unikaj drakońskich diet- każda dieta, która ogranicza dzienne spożycie kalorii do 1000 lub mniej, spowalnia metabolizm! Mimo, że podczas jej stosowania można schudnąć, to główna część straconej masy pochodzić będzie z masy mięśniowej (a gdy spada ilość mięśni, metabolizm zwalnia)

 

Wysypiaj się: stwierdzono, że zbyt krótki sen ma negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu i przyczynia się do zwiększenia stężenia greliny (hormonu nasilającego uczucie głodu). Dodatkowo zbyt mała ilość snu wiąże się ze zmniejszeniem tolerancji glukozy, co jest czynnikiem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2. Gdy mniej śpimy, w ciągu dnia jesteśmy ospali i nie mamy energii, a to prowadzi do zaburzenia prawidłowego działania organizmu i spowolnienia tempa przemiany materii.


7 komentarzy:

 1. Świetny artykuł, sporo się można dowiedzieć.! Na pewno z wielu rad skorzystam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z tym piciem czarnej kawy bez mleka to chyba zła rada. Kawa powoduje wypłukiwania wapnia z organizmu. Dodanie mleka zatrzymuje lub ogranicza ten proces.

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo ciekawa stronka i świetne przepisy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. bardzo fajna stronka... bardzo mi się podoba przepisy..:)

  OdpowiedzUsuń